• ZHP - drużyna zuchowa

• ZHP SP116

W naszej szkole działa drużyna zuchowa.

Oficjalny dziewczęcy mundur zuchowy.

Zuchy – najmłodsza grupa metodyczna w organizacji harcerskiej czyli Związeku Harcerstwa Polskiego. Jest to grupa metodyczna i członkowska przeznaczona dla dzieci w wieku 6-10 lat.Podstawową jednostką organizacyjną dla zuchów jest gromada zuchowa.W metodyce zuchowej drogę zucha wyznacza zdobycie poszczególnych gwiazdek zuchowych, oznaczanych gwiazdkami na baretce w kolorze chusty, pod Znaczkiem Zucha:

1 gwiazdka – oznacza zucha ochoczego,

2 gwiazdki – oznaczają zucha sprawnego,

3 gwiazdki – oznaczają zucha gospodarnego,

a także zdobywanie sprawności. Gwiazdki zuch nosi nad lewą kieszenią munduru.

Najmłodsze zuchy są w 1 klasie szkoły podstawowej, natomiast te najstarsze, które są już przekazywane do drużyny po 4 klasie. Gromadą zuchów zajmuje się drużynowy/a i przyboczni. Gromady są niekoedukacyjne. Każda gromada ma swoją nazwę. Zuchy składają Obietnicę zuchową i przestrzegają Prawa zucha. Zdobywają też sprawności oraz Gwiazdki zuchowe.

Gwiazdki zuch nosi nad lewą kieszenią munduru. Nazewnictwo w Organizacji Harcerek ZHR:                                                1 gwiazdka – oznacza zucha wtajemniczonego,

2 gwiazdki – oznaczają zucha zaradnego,

3 gwiazdki – oznaczają zucha opiekuńczego .

W Organizacji Harcerzy ZHR Nazwy to kolejno zuch pierwszej, drugiej, trzeciej gwiazdki.

Zapraszamy na zbiórki w piątki. Czuwaj!