• 2014/2015

• WIZYTA POLICJANTKI

Dziecko idąc do szkoły czy bawiąc się na podwórku może stać się ofiarą przemocy, przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Aby pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z sytuacjami zagrożenia, klasę IIB odwiedziła policjantka. Mówiła uczniom jak zachowywać się  w przypadku zaczepiania przez nieznajome osoby, a dzieci mogły pytać i rozwiewać wszystkie swoje wątpliwości.

PROJEKT EDUKACYJNY "W DZIKĄ STRONĘ"

25 marca klasa IIB poszła na pierwszą wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu edukacyjnego „W dziką stronę”. Z trenerką z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” uczniowie uczyli się obcować z przyrodą, a przy pomocy metod eksperymentalnych i doświadczalnych zapoznawali się z wiosennymi ciekawostkami.

WARSZTATY HISTORYCZNE

W marcu  w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty historyczne. Uczniowie klas IA, IIA, IIB, IIIB „przenieśli się”  na chwilę w czasy średniowiecza. Każdy mógł przymierzyć bardzo ciężki rynsztunek rycerski, wziąć do ręki  wielki miecz i strzelić z katapulty. Osoby prowadzące za pomocą muzyki  i opowieści o kulturze Słowian  stworzyły ciekawą  atmosferę. Na zakończenie każdy otrzymał w prezencie tradycyjnie wybitą replikę monety z epoki średniowiecza.

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

20 marca 2015 r. klasa VB powitała wiosnę we Wrocławiu. Głównym celem wycieczki była wizyta w ZOO i tamtejszym Afrykarium. Podziwialiśmy zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębie Kanału Mozambickiego, plaże Namibii i dżunglę dorzecza Kongo... Zwiedziliśmy też najciekawsze zabytki Wrocławia. Wiosennym spacerkiem po Ostrowie Tumskim zakończyliśmy naszą wycieczkę i ruszyliśmy w drogę powrotną.

W dniach 8 - 16 grudnia 2014r. odbędzie się w naszej szkole
            Ogólnopolska Stypendiada Wczesnoszkolna.
            U
            czniowie klas II i III będą się zmagać w następujących konkursach:

1. Konkurs czytelniczy "Abecadło" (8 XII 2014r.);
            2. Konkurs ortograficzny "Ortografek" (9 XII 2014r.);
            3. Konkurs matematyczny "Plusik" (10 XII 2014r.);
            4. Konkurs plastyczny "Plastuś" (do 16 XII 2014r.).

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

PRAWA DZIECKA / SZKOLNY RZECZNIK PRAW DZIECKA

W dniu 20.11.2014 odbył się w szkole Apel w związku z 25 rocznicą uchwalenia „Konwencji o Prawach Dziecka”.

Zanim pojawiła się konwencja, najpierw doszło do uchwalenia „Deklaracji Praw Człowieka”, 10 grudnia 1948.

Naturalną kontynuacją tego było następnie stworzenie „Deklaracji Praw Dziecka” — zbioru postulatów dotyczących zapewnienia dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju, uchwalonych 20 listopada 1959 roku.

W 30. rocznicę uchwalenia „Deklaracji Praw Dziecka”, 20 listopada 1989 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło pierwszy prawnie wiążący dokument regulujący kwestię praw dziecka — „Konwencję o Prawach Dziecka”. Konwencja określa prawa dziecka i tworzy niezbędne warunki jego prawidłowego rozwoju. W Polsce obowiązuje od 1991.

Obchody 25-lecia uchwalenia „Konwencji o Prawach Dziecka” stały się doskonałą okazją do przeprowadzenia wyborów na takich szkolnych rzeczników. Wybory zostały ogłoszone na apelu i przeprowadzone  po jego zakończeniu, w klasach pod opieką nauczycieli. Szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia został pedagog Łukasz Mikuś, Młodzieżowym Rzecznikiem Praw Ucznia obecny przewodniczący Samorządu Szkolnego Hubert Sadowski.

TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY

W dniach  6-10.10.2014 r. obchodziliśmy w szkole "Tydzień bez przemocy". Celem akcji było zapoznanie dzieci z problemem przemocy, a także uświadomienie im różnych jej aspektów, zwłaszcza w wymiarze szkolnym. "Tydzień..." rozpoczął się apelem, w trakcie którego pedagog przedstawił informacje na temat tego czym jest przemoc, jakie są jej rodzaje, przejawy oraz czym różni się przemoc od agresji. W trakcie apelu, chętne dzieci również mogły zaprezentować swoją wiedzę na ten temat. W trakcie trwania "Tygodnia..." każda z klas IV-VI osobno wykonywała pracę plastyczną techniką dowolną, na temat "Symbol antyprzemocy". Dzieci z klas I-III natomiast wykonywały w klasach inną pracę plastyczną w postaci wycięcia dowolnego kształtu, np. gwiazdki, słoneczka, wewnątrz którego przy pomocy nauczyciela wpisane było imię dziecka oraz jego 3 zalety. Miało to na celu wzmocnienie pozytywnego myślenia dziecka o samym sobie, jak również umożliwiało poznanie tych cech innym dzieciom. Równolegle do tego, przedstawiciele Samorządu szkolnego, odwiedzali po kolei wszystkie klasy, odrysowując na kartonach dużego formatu dłonie poszczególnych uczniów wraz z ich imieniem umieszczonym wewnątrz dłoni. Następnie poprzez połączenie wszystkich kartonów, powstał splot dłoni dzieci z całej szkoły, jako symbol przyjaźni. Omówienie akcji oraz efekty pracy tego tygodnia zaprezentowane zostały na Apelu podsumowującym. Następnie pedagog wraz z Samorządem umieścili wykonane prace w różnych widocznych miejscach w szkole w celu utrwalenia dzieciom istoty i powagi tematu.

W dniu 20 X 2014 w naszej szkole uczniowie klas czwartych i piątych podczas świetlicy uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem UMŁ w ramach projektu "Zdrowe Miasto". Podczas spotkania uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Niektórzy z nich wykazali się dużą wiedzą w tej dziedzinie, a każdy z uczestników mógł praktycznie przećwiczyć wykonywanie resuscytacji na fantomie i układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Dnia 13.10.2014 r. odbyła się inauguracja w SP 116 cyklu wydarzeń z okazji Dni Austrii w Łodzi.

Uroczystość odbyła się pod patronatem Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydent Miasta Łodzi.

Festyn archeologiczny w Biskupinie - prezentacja

BISKUPIN