Tradycje i osiągnięcia szkoły
90 lat minęło - tradycje i osiągnięcia szkoły
Dziewięćdziesiąt lat to piękny wiek - tyle lat liczy sobie SP nr 116.
Przez cały ten okres nauczyciele tej szkoły wykształcili i wychowali całe rzesze młodych ludzi. Byli uczniowie dorośli i przyprowadzili tutaj swoje dzieci, a potem wnuki. Zmieniają się dyrektorzy i nauczyciele, a szkoła trwa i rozrasta się. Nauczyciele starają się zachęcać uczniów do „naukowych poszukiwań”, rozwijać w swych podopiecznych pasje i zainteresowania, a Tych „bardziej opornych” przekonać, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Panująca w szkole miła i serdeczna atmosfera sprzyja aktywności uczniów, którzy chętnie uczestniczą w zajęciach nadobowiązkowych organizowanych na terenie szkoły: koła polonistyczne, koła matematyczne, koła artystyczne, sportowe, anglistyczne, europejskie, historyczne, przyrodnicze. Podczas tych zajęć uczniowie przygotowują się do licznych konkursów. Wielu z nich musi się zadowolić jedynie dyplomem - podziękowaniem za udział w konkursie, podczas gdy inni zdobywają czołowe miejsca. I tak, co roku reprezentanci szkoły otrzymują wyróżnienia w międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur”, jak również chętnie biorą udział w „Matematycznym Czarze Par”. Oprócz matematyki interesują się również przyrodą, o czym świadczy uzyskanie przez szkołę certyfikatu „Szkoła promująca zdrowie”(2002/03), wywalczenie II miejsca w Łodzi w konkursie „Choroby Cywilizacyjne zagrożeniem dla zdrowia człowieka”(2002/03) oraz III w tym samym konkursie na szczeblu wojewódzkim, I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczeństwo na co dzień” (2003/04). Zdolności aktorskie i językowe też nie są uczniom 116-stki obce, co potwierdza uzyskanie wyróżnienia w Przeglądzie przedstawień w języku angielskim oraz uzyskanie I i II miejsca w „Świerszczykowych Wierszykach” – konkursie recytatorskim. „Coś dla ciała, coś dla ducha” – jak mówi przysłowie, którym kierują się uczniowie zdobywając III miejsce w wojewódzkich zawodach Uni-hock`a, III w konkursie 5 Milionów (2001/2002), II miejsce w turnieju Gry i zabawy ruchowe dla SP (2002/03)… Dzieci uzdolnione plastycznie chętnie prezentują swe talenty –„Promocja zdrowia w czystym środowisku” – konkurs plastyczny – wyróżnienie (2002/03), „Podarunek dla mojej mamy” – projekt biżuterii - wyróżnienie (2002/03), Plakat filmowy – wyróżnienie (2000/2001) „Moja rodzina żyje zdrowo i bezpiecznie” , III miejsce, wyróżnienie…
My – dumni nauczyciele – przykłady moglibyśmy mnożyć, ale najwyższy czas powiedzieć parę słów o tradycjach szkoły.
Co roku szkoła wraz z Radą Osiedla „ Teofilów” organizuje dla dzieci imprezy środowiskowe z okazji mikołajek i Dnia Dziecka. Każdego roku w Ostatki uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólną zabawą żegnają karnawał. Pierwszego dnia wiosny uczniowie zakładają ukwiecone nakrycia głowy i w ten sposób pokazują swą radość z nadejścia wiosny. Cieszy również aktywny udział rodziców w życiu szkoły, ich pomoc i zaangażowanie, współpraca z proboszczem z pobliskiej parafii, Domami Dziecka nr 1 i nr 2 oraz Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną nr 1 w Łodzi. Dnia 14 października odbywa się uroczystość pasowania na uczniów dzieci z klasy pierwszej. Jedne ze starszych tradycji kultywowanych w szkole to prowadzenie, nieprzerwanie od 1973 roku, Szkolnej Kasy Oszczędności oraz działalność Spółdzielni Uczniowskiej „Jutrzenka”. Szkoła co roku aktywnie uczestniczy w obchodach Dnia Teatru (27 III) – uczniowie prezentują przygotowane przez siebie przedstawienia, bądź udają się do teatru. Tradycją stały się również coroczne wyjazdy dzieci w ramach „zielonej szkoły”. Dla uczniów, którzy zostają w Łodzi, organizowany jest Zielony Tydzień – dzieci poznają tereny Łodzi i okolic, a podsumowaniem tygodnia jest konkurs plastyczny i quiz o tematyce przyrodniczej.
W tym roku po raz trzeci organizujemy „Konkursu Poezji Dziecięcej” – Nasza Łódź (2001/02), Mój Przyjaciel (2002/03), Dziecięce Marzenia (2003/04). Zostały już wydane dwa tomiki wierszy (trzeci w przygotowaniu). Nawiązaliśmy kontakt z Polonią Łotewską i Niemiecką. Od trzech lat prowadzimy korespondencję z rówieśnikami z Łotwy i Berlina. W 2001 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole kolegów z Łotwy wraz z ich nauczycielami. W ostatnich latach poszerzyła się też oferta edukacyjna szkoły dla dzieci potrzebujących wsparcia i pomocy. Oprócz godzin wyrównawczych uczniowie uczęszczają na zajęcia logopedyczne, terapię pedagogiczną, gimnastykę korekcyjną. Funkcjonuje również pomoc koleżeńska. Dla nas nauczycieli niewymiernym sukcesem jest poprawnie i wyraźnie wypowiedziane słowo „rower” przez 6-cio czy 7-latka
po kilkumiesięcznej pracy logopedy, czy uśmiech i satysfakcja malucha po wreszcie poprawnym przeczytaniu tekstu ze zrozumieniem. Pani Dyrektor mgr Beata Pietrzak, dzięki współpracy z Centrum Wolontariatu w Łodzi oraz Urzędem Pracy spowodowała, że szkoła jest miejscem skupiającym absolwentów uczelni, tórzy wspomagają pracę nauczycieli. Organizują gry i zabawy dla dzieci, pomagają odrabiać lekcje i czynnie uczestniczą we wszystkich przedsięwzięciach. Mamy nadzieje, że serdeczna atmosfera przyczyni się do dalszej owocnej współpracy i stanie się tradycją, iż za symboliczny uścisk dłoni wolontariusze nadal chętnie będą wspomagać naszą placówkę. Operatywność Dyrektora i aktywna praca rodziców sprawiła, że w ciągu ostatnich 3 lat mamy założone nowe ogrodzenie wzdłuż ulicy Warzywnej (2001/2002), wymalowany korytarz na I piętrze (2001/2002), założoną boazerię, odnowiony sekretariat, pokój księgowej, pokój nauczycielski, łazienki i sale nr 11 i 15, a dla zwiększenia bezpieczeństwa zainstalowany domofon i monitoring. Położono również terakotę na I piętrze oraz wymalowano i częściowo odnowiono szatnię. Wielką radość wśród dzieci wzbudziły komputery w świetlicy szkolnej. Nasi uczniowie często zaglądają do gabinetu lekarskiego. Dlaczego? Nie, powodem nie są kontuzje i wypadki, ale piękne biało-niebieskie meble w nowo pomalowanym pomieszczeniu. Miło jest wejść do szkoły, gdzie jest czysto i przytulnie. Dumni jesteśmy również, że Rada Osiedla od 2001 roku ma swoją siedzibę w naszej szkole.Za sukces uważamy również to, że w placówce panuje serdeczna, rodzinna atmosfera, że grono nauczycielskie stanowi zintegrowaną, pełną twórczych pomysłów grupę, że pracujemy nie tylko dlatego, że musimy, ale przede wszystkim dlatego, że chcemy i lubimy.
PRACOWNICY SZKOŁY
W ROKU JUBILEUSZOWYM 2003/2004
Dyrektor p. Beata Pietrzak
Nauczyciele1. Adamska Ewa
2. Bukowska Agneta
3. Chmielewska Barbara
4. Ciumaszko Barbara
5. Cyrulińska Anna
6. Drzewoska Anna
7. Duda Barbara
8. Florczak Ewa
9. Gadomska Ewa
10. Jodełło Beata
11. Książczyk Bogumiła
12. Marszał Krystyna
13. Płóciennik Michał
14. Przybylski Mariusz
15. Rudnicka Monika
16. Socha Anna
17. Szymczak Andrzej
Pracownicy administracji
1. Grabiszewska Aldona
2. Stefańska Justyna
Pracownicy obsługi
1. Dziedziczak Bogusław
2. Frątczak Jolanta
3. Niewiadomski Andrzej
4. Przywojski Ireneusz
5. Sochaj Grażyna