• Programy i innowacje

          • 2015/2016

          •  

             

            Szkoła Podstawowa Nr 116 bierze udział w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącym  „Pilotażowego wdrożenia programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach”. 

            Celem pilotażu jest testowanie dostępnych rozwiązań wprowadzających nauczanie programowania do edukacji formalnej.

            Innowacja pedagogiczna w zakresie nauczania programowania realizowana jest w klasach czwartych.

             

             

                                 

             


            Tytuł:   Zajęcia rozwijające umiejętności matematyczne

            Autor:   Czesława Miszczak

            Założenia  programu: program jest realizowany w ramach zajęć wyrównawczych klas IV  - VI.

            Opis programu: program w pełni uwzględnia edukację matematyczną zawartą w podstawie 

                                          programowej dla szkół podstawowych i rozporządzeniem MENIS w sprawie

                                         ramowych  planów nauczania szkół publicznych, rozwija umiejętności matematyczne

                                         wszystkich uczniów, nawet tych z trudnościami w nauce, wyrównuje szanse

                                         edukacyjne.


            Szkoła Podstawowa nr 116 w roku szkolnym 2015/2016 bierze udział w projekcie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa pod Patronatem RENAULT POLSKA.

             

            Jest  to projekt przeznaczony dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w całej Polsce.

            Celem Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa jest aktywne działanie na rzecz ekologii i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród lokalnej społeczności - w szkole, jak i poza nią.

            SKB to możliwość wykorzystania teoretycznej wiedzy z zakresu ekologii i wychowania komunikacyjnego w praktycznym działaniu!

             

            Broszura_SKB.pdf



            Członkowie klubu mogą prezentować na forum szkoły najważniejsze zagadnienia poświęcone bezpieczeństwu ruchu drogowego z pomocą policji lub straży miejskiej czy też samodzielnie przeprowadzić szkolną akcję pt. "Detektyw bezpieczeństwa - czy nasza szkoła jest bezpieczna?". Kluby same decydują, jakie działania będą organizować.


            UWAGA KONKURS !!!

             

            Szkolny Klub Bezpieczeństwa ogłasza konkurs na najciekawsze hasło zachęcające kolegów i koleżanki do jazdy w fotelikach do osiągnięcia 150 cm wzrostu.

             

            Hasła należy dostarczać do 27 września – do P. Ewy Gadomskiej - koordynatora wychowania komunikacyjnego .


             

             PROJEKT EDUKACYJNY ,,MARIONETKA" realizowany w SP Nr 116 w Łodzi

                          

            W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas V będą realizować  na zajęciach technicznych projekt edukacyjny "Marionetka".

            Projekt umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania zajęć technicznych na poziomie  szkoły podstawowej. Efektem końcowym projektu jest marionetka - lalka poruszana od góry za pomocą sznurków przymocowanych do tzw. krzyżaka. Każdy sznurek jest przymocowany do innej, oddzielnej części ciała marionetki, które przy ruchu krzyżaka są poruszane. Konstrukcja marionetki składa się z nóżek, rączek, głowy, ubranka, krzyżaka oraz wieszaka.

            Projekt "Marionetka" posiada nośnik wiedzy i umiejętności z zakresu realizacji treści obowiązujących w podstawie programowej oraz  ma również właściwości terapeutyczne.  Charakterystyczną cechą tego projektu jest możliwość demontażu wszystkich jego elementów.

             Każdy uczeń otrzymuje wszystkie materiały na cały rok do realizacji projektu oraz karty pracy.

            Szkoła otrzymuje wszystkie narzędzia i urządzenia do realizacji projektu. Na każdej ławce jest skrzynka z potrzebnymi narzędziami przeznaczona dla dwóch uczniów-uczniowie nie muszą nic przynosić na lekcje, ponieważ wszystko będzie na miejscu. 

            link do strony: http://jawi.edu.pl/projekt,16

            Realizator projektu: Beata Zawlik-Piasny- nauczyciel zajęć technicznych w SP  Nr 116


             

            Projekt Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland

            W styczniu i w lutym 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyć będą w bezpłatnych zajęciach edukacyjnychoferowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

             

            Projekt „SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA” to zajęcia edukacyjne mające na celu oswojenie dzieci w wieku przedszkolnym z lekarzem, szpitalem i przeprowadzanymi w tej placówce badaniami. Poprzez zabawę dzieci przyzwyczajają się do widoku personelu medycznego i zabiegów lekarskich, zmniejszając tym samym poziom stresu związanego z wizytą u lekarza. Wyżej wymienione zajęcia adresowane są do dzieci z Oddziału Przedszkolnego.

             

            Projekt „SERCE MASZ TYLKO JEDNO" to zajęciadydaktyczno-praktyczne przeznaczone dlauczniów klas I–III z zakresu zdrowego trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie. W ramach praktyki dzieci nauczą się poprawnie wykonywać kilka podstawowych ćwiczeń będących kwintesencją prawidłowej rozgrzewki i tzw. cool downu,będą mierzyć tętno i obserwować jego zmiany podczas wysiłku fizycznego oraz poznają zależność pomiędzy poziomem cukru w naszym organizmie a ilością i rodzajem spożytych słodyczy.

             

            Projekt „ZABURZENIA ODŻYWIANIA” to inicjatywa edukacyjna będąca odpowiedzią na coraz częściej występujące problemy ze zdrowym odżywianiem dzieci i młodzieży. Podczas zajęć, w których będą brali udział uczniowie klas IV, poruszone zostaną tematy zarówno z zakresu prawidłowego odżywiania, jak i jego zaburzeń. Uczniowie dowiedzą się, co i jak jeść, by jak najdłużej zachować zdrowie, poznają objawy towarzyszące anoreksjiibulimii oraz zdobędą informacje, gdzie należy szukać profesjonalnej pomocy.

             

            Projekt „PSYCHODELIKI” to zajęcia dydaktyczne, których celem jest uświadomienie słuchaczomszkodliwości zażywania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Przede wszystkim będzie mowa o substancjach najpopularniejszych wśród młodzieży, takich jak: dopalacze, kanabinole i leki.W zajęciach uczestniczyć będą uczniowie klas V i VI.

             

            Wszystkie wyżej wymienione zajęcia prowadzone będą na terenie szkoły, przez specjalnie przeszkolonych studentów medycyny.


            Graj metodą a.d.a.m.®

             

            a.d.a.m.® jest skrótem oryginalnej szwedzkiej nazwy Adams Digitala Auditiva Metod, nowatorskiej pedagogicznej koncepcji wychowania muzycznego o globalnym charakterze i zasięgu. W wolnym tłumaczeniu oznacza: „słuchowo-cyfrowa metoda wg Adama”.

             

            Każde dziecko ma w pamięci ogromną ilość melodii, nawet o skomplikowanych rytmach, które przyswoiło sobie w sposób równie naturalny jak swój język ojczysty, ze słuchu. Problem zagrania tych melodii sprowadza się głównie do tego, że dziecko nie wie, jak je wydobyć z instrumentu, w jaki sposób ma ułożyć palce do odpowiednich dźwięków. Zapis nutowy jest dla większości dzieci zbyt abstrakcyjny i najczęściej okazuje się za trudny do przyswojenia. Nuty to narzędzie niezbędne do odtwarzania nieznanych treści muzycznych, ale nie konieczne dla tych znanych, które można by zagrać ze słuchu. Dlatego, z potrzeb praktycznych, zrodziła się konieczność stworzenia tabulatur. Tabulatury cyfrowe a.d.a.m.® to łatwy do zrozumienia kod pokazujący jak wyglądają chwyty dla danej melodii, co umożliwia zagranie odpowiednich dźwięków. Jasność i zwięzłość zasad nie odstrasza i nie zniechęca do grania. Ma to decydujący wpływ na skuteczność metody a.d.a.m.®, która uważana jest za najbardziej efektywny sposób na szybkie zdobycie umiejętności grania na instrumentach, rozwijając równocześnie słuch muzyczny i sprawność motoryczną. Dziecko pobudzone do działania, jest niesamowicie chłonne poznawania i w naturalny sposób szybko przyswaja sobie nawet zaawansowane partie materiału. Dodatkowo, co ważne z psychologicznego punktu widzenia, dziecko, które widzi efekty swojej pracy nabiera wiary w swoje możliwości, a granie utworów, które zna i lubi, pozwala mu czerpać wielką przyjemność.

             

            W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 metodą a.d.a.m.® grają na fletach prostych pod kierunkiem p. Katarzyny Folwarniak uczniowie klasy IIIa.

             

             

             

             

             


             

            W ubiegłym roku szkolnym  SP 116 przystąpiła do programu edukacyjnego pt. Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych
            z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”. Jest to największy projekt innowacyjny realizowany w obszarze nauk matematyczno - przyrodniczych. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W czerwcu 2014 r. zakończono etap testowania w 250 szkołach w całej Polsce. Z projektem dotarto do uczniów na każdym etapie edukacyjnym. Z oferty korzystali zarówno ci najmłodsi w klasach I - III szkół podstawowych, jak również młodzież liceów i techników.
            Po dwóch latach testowania powstał produkt, który jest dostępny dla uczniów wszystkich szkół
            w Polsce. Celem jest popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych wśród uczniów
            i uczennic.

            Rada pedagogiczna uzyskała dostęp do zasobów platformy i odbyło się szkolenie
            w zakresie korzystania z zasobów platformy oraz tworzenia nowych materiałów
            z wykorzystaniem zaproponowanych narzędzi.

            Zachęcamy również uczniów do korzystania z zasobów platformy.

            http://eduscience.pl/


             

             

            Umiejętności programowania i myślenia algorytmicznego są umiejętnościami bardzo ważnymi głównie

            z dydaktycznego punktu widzenia. Rozwijanie ich u dzieci jest stale podkreślane przez znane osoby,

            takie jak np. Bill Gates. Co ważne i warte podkreślenia, nie są to kompetencje stricte

            informatyczne. Programując uczniowie rozwijają logiczne i uporządkowane myślenie oraz umiejętność

            planowania. Jest to, w perspektywie czasu, bardzo opłacalne, gdyż poprawia się u tych uczniów

            zdolność do zapamiętywania informacji, rozumienia ich i wykorzystywania w praktyce.

             

            Wbrew obiegowym opiniom, nauka programowania w klasach IV – VI  nie sprawia dzieciom większych

            problemów. Jest to oczywiście kwestia zarówno ciekawego scenariusza lekcji, jak i użycia

            odpowiedniego narzędzia. Ważne, aby wybrany program został stworzony z myślą o nauce

            programowania najmłodszych. Dobrze byłoby, gdyby to narzędzie posiadało interfejs w języku

            polskim, było przyjazne i intuicyjne w obsłudze, darmowe i do tego nowoczesne. Narzędziem

            spełniającym powyższe kryteria jest aplikacja o nazwie Scratch. Umożliwia ona łatwe tworzenie

            interaktywnych historyjek, animacji, gier. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy

            języka mają kształt puzzli a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku.

            W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Od uczniów nie wymaga się więc

            znajomości komend, lecz rozumienia ich sensu. Scratch to doskonałe środowisko do nauczania dzieci

            podstaw  programowania i rozwijania myślenia algorytmicznego.

             

            Dlatego nasza szkoła w roku szkolnym 2015/2016  nawiązała współpracę z Fundacją In Posterum,

            której celem jest uruchomienie nauki myślenia obliczeniowego dla dzieci w wieku 6-12 lat.

            Nasi uczniowie będą rozwijać umiejętności myślenia i programowania przy pomocy systemu

            Scratch, by w przyszłości wziąć udział w minilidze programowania dziecięcego.

             

            Koordynator mgr Małgorzata Filipiak

            Nasze projekty:

            1. Akwarium

            Stworzyliśmy animację dotyczącą życia pod wodą. Kliknij zieloną chorągiewkę aby uruchomić naszą animację.

            Ponownie kliknij w okno i sprawdź co się stanie, gdy wciśniesz strzałki na klawiaturze komputera :)

            2. Okrutna matematyka

            Na dzisiajszych zajęciach dowiedzieliśmy się do czego służy zmienna - do przechowywania różnych wartości

            liczbowych. Pamiętamy, że zmienna musi mieć swoją wartość i nazwę. Przećwiczyliśmy korzystanie

            ze zmiennych tworząc program, w którym "nauczyliśmy" naszego duszka dodawać liczby.

            A oto efekt naszej pracy.

             

            3. Znikający duszek

            Nadszedł czas na budowanie pierwszej prawdziwej gry! Ma ona polegać na klikaniu pojawiającego się i znikającego

            duszka. Za każde trafienie duszka kursorem gracz ma dostać punkty. Okazało się, że pisanie gier ma wiele

            wspólnego z matematyką. Poznaliśmy układ współrzędnych, który jest niezbędny do określania pozycji duszków

            na ekranie. Następnie eksperymentowaliśmy - co zrobić, aby duszek zniknął? Za pomocą poznanej na ubiegłych

            zajęciach zmiennej, dodaliśmy licznik punktów oraz przygotowaliśmy grę tak, aby zawsze zaczynała się

            tak samo - z punktacją 0 pkt. Do naszej gry wprowadziliśmy utrudnienie polegające na tym, że na ekranie

            pojawił się również drugi duszek, który ma za zadanie odejmować punkty.

            Sami sprawdźcie, ile punktów uda się Wam zdobyć :)

             

             

            4. Kotek i myszka

            Podczas tworzenia gry, w której mała mysz próbuje uciekać przed biegającymi tam i z powrotem kotami

            oraz niesfornym nietoperzem, dowiedzieliśmy się czym są instrukcje warunkowe i pętle - jedne z najważniejszych

            bloczków, które przydawają się każdemu twórcy gier!

             

             

            5. Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

            9. lutego, w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Lepszy internet zależy od Ciebie!". Koordynatorem działań na terenie naszej szkoły była pani mgr Małgorzata Filipiak. Uczniowie z koła informatycznego wykorzystując program Scratch stworzyli  animacje dotyczące właściwego korzystania z Internetu oraz zagrożeń jakie niesie ze sobą Internet.

             

             

             


             

             

            Projekt edukacyjny „Odkrywcy Łodzi” realizowany  przez Szkolne Schronisko

            Młodzieżowe  pod honorowym patronatem Prezydent Miasta

            Łodzi  – kolejna edycja z naszym udziałem w roku szkolnym 2015/16.

            Miło nam poinformować, że kolejne klasy  będą brały  udział w trzeciej już

            edycji projektu „Odkrywcy Łodzi”. Program obejmuje cykl bezpłatnych

            wycieczek do ciekawych miejsc naszego miasta.

            W tej edycji uczestniczyć będziemy w wycieczkach:

            - „Dlaczego lew jest królem zwierząt? – zwiedzanie ZOO;

            - „Sportowa Łódź” – zajęcia na temat historii sportu w Łodzi

               połączone ze zwiedzaniem Hali Sportowej MOSiR;

            - „Każdy może być artystą” – zwiedzanie Muzeum Sztuki w Łodzi.

             

                                                                    Koordynator Ilona Oleszczak

             

             

             

             

             

             


             

            ,,Razem  odważnie przez świat” i ,,Razem Raźniej”- dwa innowacyjne  programy własne

             

                    W roku szkolnym 2015/16 w naszej szkole realizowane są dwa programy własne dla uczniów klas VI. Na zajęciach indywidualnych uczniowie  między innymi odkrywają swoje uzdolnienia, uczą się -jak się uczyć efektywnie, rozwijają pamięć, logiczne myślenie oraz myślenie abstrakcyjne. Uczą się również pokonywać  własne indywidualne trudności edukacyjne i rozwojowe. Zajęcia prowadzone są innowacyjnymi i twórczymi metodami. Między innymi wykorzystywana jest metoda inteligencji wielorakich Hawarda Gardner'a, metoda Denisona, bajkoterapia, arteterapia, muzykoterapia.

            Na zajęciach wykorzystywana jest również platforma edukacyjna  EDUSCIENCE http://platforma.eduscience.pl,  dzięki czemu możemy eksperymentować, podróżować po całym świecie oraz tworzyć własne gry i zabawy multimedialne .

                                                                                        Autor programów własnych i prowadząca zajęcia               

                                                                                        - mgr Beata Pietrzak

             

             Co u nas słychać na zajęciach? - zobacz poniżej

            1. Ostatnio na zajęciach sami wybieraliśmy zdjęcie do ułożenia na platformie EDUSCIENCE                

                 i decydowaliśmy z ilu elementów będą składały się puzzle. Wybraliśmy się również w góry,   

                 zobaczyliśmy i posłuchaliśmy odgłosów jakie wydają renifery na Spitsbergenie.

             

            Renifery na Spitsbergenie... widać , że są szczęśliwe i  mimo mrozu nie jest im zimno. Wydają ciekawe

            odgłosy i są piękne.

             

             

            1. Na zajęciach wyrabialiśmy masę solną i lepiliśmy zwierzęta. To wszystko przy muzyce

                       Ludwiga van Beethoven

             

            3.Czy będąc głuchym można być kompozytorem?

             

                            \

             

            Na zajęciach często słuchamy muzyki poważnej.

            Czy wiecie, że Ludwig van Beethoven  stopniowo tracił słuch. W wieku 50 lat stał się całkowicie

            głuchy!!!

            Jednak nadal komponował  - w jaki  sposób? Usunął nogi od fortepianu, tak aby instrument

            bezpośrednio leżał na podłodze. Dzięki temu podczas komponowania  mógł  odczuwać drgania

            podłogi.

            Obecnie Beethoven rozpoznawany jest przede wszystkim jako autor Ody do radości. Jest to  obecny

            hymn Unii Europejskiej. Autorem tekstu jest Fryderyk Schiller.

                Opracowaliśmy MAPĘ MYŚLI - oczywiści słuchając pięknej muzyki... aby zapamiętać

            najwybitniejszych kompozytorów. Jest to świetny sposób na zapamiętywanie rożnych wiadomości

            i ich porządkowanie. Polecamy.


            W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła bierze udział w programie „WSPÓŁPRACA W 3D” w ramach projektu „PRZEDSZKOLA I SZKOŁY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU”.

             

            „WSPÓŁPRACA W 3D” to program o charakterze ekologicznym. Zadaniem nauczycieli, rodziców i uczniów jest utworzenie „Klubu Zrównoważonego Rozwoju” i dzięki jego działalności wspólne zaprojektowanie i przeprowadzenie inicjatywy proekologicznej, stosując wybrane przez siebie metody konsultacji, uzgadniania, komunikacji i współpracy. 

            Organizator: Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

            W inicjatywę Fundacji FERSO włączył się Urząd Miasta Łodzi, będący ważnym partnerem merytorycznym w działaniach na rzecz społeczności łódzkich placówek edukacyjnych.

            Termin działań: wrzesień 2015 – kwiecień 2016.

            Szkolni koordynatorzy: Katarzyna Folwarniak i Beata Kuśmierek.

             

            Zobacz naszą prezentację:

            Zielony prezent dla Ziemi

              Zobacz zdjęcia z naszego przedstawienia "Jaś i Małgosia - całkiem inna historia"
             

             

            DOBRA KOMUNIKACJA, WSPÓŁPRACA, EKOLOGIA I ZDROWIE

            – O TO ZAWSZE WARTO ZADBAĆ !


            Innowacja pedagogiczna „Ja też potrafię poprawnie pisać i czytać ze zrozumieniem”

            Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej pt:  „Ja też potrafię poprawnie pisać i czytać ze zrozumieniem”

            przeznaczone są dla uczniów klasy III b  Szkoły Podstawowej nr 116 w Łodzi im. Aleksego Rżewskiego.

            Autorem i osobą wdrażającą innowację jest wychowawca klasy IIIb -Dagmara Surdy-Feliniak.

            Zajęcia będą prowadzone podczas dodatkowych  zajęć lekcyjnych, w okresie od 01.09.2015 roku

            do 24.06.2016 roku.

            Działania objęte innowacją będą wplecione w proces dydaktyczno-wychowawczy, stanowiąc jego wsparcie

            i bogacąc o rozmaite gry oraz zabawy z wykorzystaniem pomocy ortograficznych, a także tekstów

            do nauki czytania ze zrozumieniem, wybranych specjalnie dla danej grupy uczniów.

            Zajęcia będą prowadzone dwoma nurtami: pierwszym - pomagającym w nauce ortografii,

             drugim - podnoszącym umiejętność czytania ze zrozumieniem.

            Pierwszy nurt innowacji  ma na celu uatrakcyjnienie nauki ortografii na I etapie kształcenia. Stosowanie

            różnorodnych gier i zabaw dydaktycznych w nauczaniu pisowni  spowoduje, że uczniowie wielokrotnie

            będą obcować z danym wyrazem, ale zawsze w inny sposób. Atrakcyjne środki dydaktyczne tj. wierszyki,

            zagadki, rebusy, pomysłowo zilustrowane ortogramy będą sprzyjały wyrabianiu nawyku bezbłędnego

            pisania. Uczniowie będą powtarzać materiał wykorzystując jak najwięcej zmysłów. Będą angażować się

            ruchowo, wokalnie i  plastycznie. Każda z tych zabaw dostarczy dziecku wielu bodźców. W czasie zajęć

            uczniowie będą też poznawali wybrane techniki uczenia się, które pomogą im w zapamiętywaniu

            poszczególnych partii materiału. Opanowanie umiejętności ortograficznych ułatwi uczniom  pokonanie

            trudności w czasie pracy z tekstem oraz podczas samodzielnego lub zbiorowego redagowania

            wypowiedzi pisemnych.

            Drugi nurt zajęć  to ćwiczenie czytania ze zrozumieniem. Podczas tych lekcji uczniowie będą korzystać 

            z  krótkich tekstów, które  opracują  samodzielnie  lub wspólnie z nauczycielem. Po wysłuchaniu

            opowiadania  lub cichym bądź głośnym przeczytaniu go, dzieci dostaną do rozwiązania zadania

            związane z treścią tekstu.  Ich celem będzie  ustalenie  kolejności wydarzeń, ćwiczenie opowiadania,

            szukanie  w tekście fragmentów odpowiadających na zadane pytanie. Także podczas tych zajęć uczniowie

            będą się angażować ruchowo i artystycznie, po to by pobudzić różne zmysły w czasie nauki, a także

            urozmaicić proces dydaktyczny i nadać mu przebieg zabawy. Podczas zajęć ważna będzie też nauka

            praktycznych sprawności np. czytania planów i tabel.  Dzięki tym działaniom  uczniowie będą potrafili

            na co dzień  wykorzystać  nabyte umiejętności np. narysują  plan swojego otoczenia, odczytają

            rozkłady jazdy autobusów czy  sprawdzą pogodę

             


            Szkolny Klub Europa w Naszej Szkole

            Sprawozdanie z projektu edukacyjnego o tematyce europejskiej zrealizowanego
            w roku szkolnym 2015/2016

             

            Szkoła: Szkoła Podstawowa Nr 116 w Łodzi

            Koordynator projektu: Beata Pietrzak – dyrektor szkoły, Czesława Miszczak - nauczyciel

            Temat/ nazwa projektu: „Hiszpania - to tak blisko”

            Cele projektu:            

            - Uczniowie są zmotywowani do poszukiwania informacji na temat Unii   Europejskiej

            - Uczniowie zbierają informacje o Hiszpanii

            - Uczniowie sortują zebrane informacje o Hiszpanii

            - Uczniowie prezentują zebrane informacje o Hiszpanii

            - Uczniowie prezentują wykonane prace plastyczne

             Czas trwania projektu: 01 – 31 maja 2016 roku

            Zaangażowanie uczniów /ilu? jakie klasy?/: 110 uczniów – klasy IV - VI

            Zaangażowanie nauczycieli /ilu? jakie przedmioty?/:10 nauczycieli:

            2 n-li matematyki, 1 n-l plastyki, 1 n-l informatyki, 2 n-li języka polskiego, 2 n-li języka angielskiego, 1 n-l przyrody, 1 n-l zajęć technicznych.

            Partnerstwo: Samorząd Uczniowski

            Przebieg /jakie działania zrealizowano?

            1.       szukanie informacji w Internecie, publikacjach książkowych, czasopismach i in. / lekcje informatyki i lekcje biblioteczne
            2. opracowanie danych na lekcjach plastyki, przyrody,  historii , matematyki
            3. wykonanie flagi Hiszpanii dowolną techniką
            4. wykonanie gazetki: środowisko przyrodnicze Hiszpanii
            5. wykonanie prac na konkurs „Hiszpania w liczbach”
            6. narada klasowa na temat : Wakacje w Hiszpanii
            7. podsumowanie projektu
            8. umieszczenie  na stronie www. szkoły
            9. ewaluacja projektu.

             

            Adres WWW szkoły
            http://sp116.edupage.org

                                                                            Opracowała: Czesława Miszczak

             

             

             

             


             

            Projekt ekologiczny realizowany przez naszą szkołę pod hasłem "Eko-freestyle" program edukacji ekologicznej realizowany w Szkole Podstawowej nr 116 w Łodzi  finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

            Czas realizacji programu:
            marzec 2016 − czerwiec 2016

            Adresaci programu:
            Program ekologiczny "Eko-freestyle" skierowany jest do:

            • uczniów klas III – VI naszej szkoły,
            • nauczycieli,
            • rodziców.


            Wartość przedsięwzięcia − 20 545 zł
            Wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi − 18 430 zł

            Główne założenia programowe:
            Edukacja młodzieży w dziedzinie ochrony przyrody i kształtowania środowiska przyrodniczego.

            Cele ogólne:

            • uświadomienie pozycji człowieka w przyrodzie, jego wpływu na środowisko i zależności człowieka od środowiska,
            • ocenianie rangi wpływu działalności człowieka na los Ziemi,
            • zrozumienie, że zapewnienie dobrej jakości życia w domu , na terenie powiatu, w regionie i w skali globalnej z zachowaniem ładu ekologicznego jest korzystne nie tylko dla nas ale i dla przyszłych pokoleń,
            • rozwijanie świadomości ekologicznej- wiedzy, poglądów, wyobrażeń o środowisku i jego zagrożeniach,
            • zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania,
            • szerzenie wśród uczniów wiedzy o przyrodzie oraz uświadomienie znaczenia i piękna przyrody Polski,
            • rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska,
            • kształcenie aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony środowiska.

             

            Zakres projektu:

            • Wycieczka Jeziorsko-Siedlątków-Uniejów-Piątek,
            • Wycieczka do Rogowa,
            • Wycieczka do Spalskiego Parku Krajobrazowego,
            • Zajęcia przyrodniczo-ekologiczne w Lesie Łagiewnickim,
            • Warsztaty ekologiczne „Energia Ziemi”,
            • Warsztaty ekologiczne „Góra śmieci rośnie”,
            • Warsztaty ekologiczne „Ekologia mieszczucha”,
            • Konkurs wiedzy ekologiczno – przyrodniczej z nagrodami „Sekrety przyrody”,
            • Konkurs plastyczny z nagrodami „Eko-show”.

            Szkoła Podstawowa nr 116 w Łodzi za pośrednictwem programu edukacyjnego ,,Eko – freestyle” zwiększa swoje zaangażowanie w realizację misji ekologicznej województwa łódzkiego.

            http://zainwestujwekologie.pl/

             

             

            Koordynator projektu mgr Joanna Bartczak

            Dyrektor szkoły mgr Beata Pietrzak