• Programy i innowacje

• 2013/2014

"KLUB MŁODEGO ODKRYWCY"

Rozpoczynamy współpracę z Politechniką Łódzką.

Pod jej patronatem bawiąc się i eksperymentując - będziemy

poznawać świat.

W czasie naszych zajęć najważniejsze będą: dziecięca ciekawość

i zaangażowanie. Brak szkolnego laboratorium nie będzie dla nas

przeszkodą. Wykorzystamy  otaczające nas przedmioty te dostępne

w kuchni, garażu, na spacerze, czy też w ogrodzie.

W projekcie będą brać udział chętni uczniowie z klasy IIIb.

OD JAJKA SIĘ ZACZĘŁO

Za nami już pierwsze zajęcia.

Podczas nich sprawdzaliśmy co się stanie z jajkiem zanurzonym w occie

istaraliśmy się oddzielić żółtko od białka za pomocą plastikowej butelki.

Następnie poszukiwaliśmy sposobu na sprawdzenie, czy jajko jest surowe

czy ugotowane, bez zaglądania do środka. Dzieci badając wykorzystywały

wszystkie możliwe zmysły. Wyniki były zaskakująco dobre :)

Ostatnia część zajęć to praca grupowa- uczniowie  konstruowali spadochrony

i lądowiska dla swoich  jajek. Trzeba było wykazać się sporą kreatywnością,

ponieważ materiały do "budowli" były ściśle określone- plastikowy kubek,

4 słomki, kartka papieru, balon i taśma klejąca.

Pomysłu były różne, niestety ograniczony czas nie pozwolił na odpowiednią

ilość prób. Mimo to kilka drużyn zakończyło próbę sukcesem- jajka zrzucone

z metrowej wysokości, pozostały nierozbite.

Nie możemy się już doczekać następnych zajęć.

Świat w powiększeniu

Okazuje się, że czas jest bardzo względny.

45 minut lekcji KMO upłynęło nam błyskawicznie. Gdy zadźwięczał dzwonek

uczniowie nie chcieli wyjść z sali... Każdy jeszcze "przez minutkę" chciał

sprawdzać jak wyglądają zrobione samodzielnie "preparaty" oraz co ciekawego

widać w mikroskopie kolegi.

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie

- poznali budowę mikroskopu

- zapoznali się z zasadami mikroskopowania

- obejrzeli pokaz slajdów ze zdjęć owadów w makrofotografii

- oglądali pod mikroskopem gotowe preparaty z roślin, zwierząt itp.

- tworzyli własne "preparaty" i sprawdzali jak wyglądają  w powiększeniu:

cukier, liść, kwiaty, mucha i piórko.

CZĄSTECZKOWA BUDOWA MATERII

Tym razem zajęcia rozpoczęliśmy od oglądania filmików edukacyjnych, przybliżających cząsteczkową budowę materii.

W drugiej części zajęć uczniowie w grupach, po wielkiej burzy mózgów, budowali modle cząsteczek powietrza, wody i ciała stałego.

Następnie porównaliśmy ryż i fasolkę do maleńkich  cząstek materii i  mieszaliśmy je sprawdzając co się stanie z ich ilością. Okazało się, że w pojemniku ilość wolnego miejsca  wzrosła. Po chwili zastanowienia się dzieci doszły do wniosku że cząsteczki mają różną wielkość i mniejsze wypełniły szpary między większymi.

Chcieliśmy sprawdzić czy nasza teoria sprawdzi się podczas mieszania różnych cieczy... niestety eksperyment nie wyszedł. Uczniowie mieli problem z warstwowym nalaniem soku i wody, które złośliwie cały czas się mieszały.

Na następnych zajęciach przeprowadzimy większą ilość eksperymentów związanych z tym tematem. Na pewno skończą się one sukcesem.

ODDZIAŁYWANIA MIĘDZYCZĄSTECZKOWE

Na dzisiejszych zajęciach sprawdzaliśmy w praktyce jak to jest z siłami spójności między cząsteczkami wody,  a także z siłami przyciągania między cząsteczkami wody i szkła oraz wody i papieru.

Okazało się, że obie te siły istnieją. Woda skleiła nam szklane płytki, a zwykła kartka papieru utrzymała cały kieliszek wody. Jednak największe zdziwienie wywołały szpilki - gdy okazało się, że do kieliszka pełnego wody można ich włożyć ponad 250 - nie wylewając nawet jednej kropelki płynu.

Prowadząca: Beata Sołtysiak

„Elementy pedagogiki M. Montessori  i kinezjologii edukacyjnej w indywidualizacji procesu nauczania”

Uczniowie raz w tygodniu podczas tzw. pracy własnej samodzielnie wykonują zadania i ćwiczenia dokonując wyboru materiału pomocy dydaktycznych, miejsca pracy i osób do współpracy.

Program własny zajęć rewalidacyjnych

*Rewalidacja- stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego,

co w nim najlepsze.

Rewalidacja to działanie, które przy zastosowaniu specjalnych metod

i środków umożliwia osobie objętej kształceniem specjalnym jak najlepszy

rozwój fizyczny, psychiczny oraz społeczny.

Cel główny: rozwój i aktywizowanie tych wszystkich właściwości

intelektualnych i osobowościowych, które umożliwiają dziecku

uczestnictwo w życiu.

Główne założenia i kierunki oddziaływań rewalidacyjnych to:

- rozwijanie, usprawnianie, wzmacnianie tych funkcji psychicznych

i fizycznych, które są najsilniej i najmniej uszkodzone;

- korygowanie funkcji zaburzonych i uszkodzonych;

- stymulowanie rozwoju( dynamizowanie).

Osoba realizująca program - mgr Sylwia Gamus

Program własny - Proces Wychowania Komunikacyjnego w kl I- VI

Celem edukacji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest nauczanie dzieci

jak unikać zagrożeń, jak funkcjonować w ruchu drogowym respektując potrzeby i prawa

innych jego uczestników. Program ten, zachęca uczniów do dostrzegania związków

przyczynowo- skutkowych pomiędzy niewłaściwym zachowaniem na drodze

a powstawaniem sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.

Ewa Gadomska