• Programy i innowacje

• 2021/2022

"Plastek i jego zaczarowane pudełko"

Uczniowie klas 2A i 3B rozpoczynają pracę nad nowym projektem
            "Plastek i jego zaczarowane pudełko"

Jest to europejski program edukacyjny przeznaczony
            dla młodszych uczniów szkoły podstawowej.

Plastek pomaga dzieciom zrozumieć różnorodność i właściwości tworzyw sztucznych.

Program ma wzbudzić zainteresowania zjawiskami i naukami przyrodniczymi.
            Polega na samodzielnym przeprowadzaniu eksperymentów.

Za nami pierwsza z czterech lekcji on-line,
            w ramach której  wprowadzono naszych uczniów w temat programu.
            Dzieci poznały podstawowe właściwości tworzyw sztucznych, jednocześnie ćwicząc język polski. Przed nami pierwszy eksperyment w czasie którego będziemy badać właściwości różnych rodzajów folii.

Koordynatorami programu są wychowawczynie uczniów
            Dagmara Surdy-Feliniak i Beata Kuśmierek.

Projekt „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”

„Centrum Mistrzostwa Informatycznego” to projekt realizowany przez Politechnikę Łódzką oraz inne czołowe polskie uczelnie: Politechnikę Warszawską, Akademię Hutniczo-Górniczą
            w Krakowie, Politechnikę Gdańską oraz Politechnikę Wrocławską.

Projekt CMI jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.

W ramach projektu w naszej szkole powstało kółko informatyczne prowadzone przez
            p. Dominika Paczesia. Na zajęciach będą poruszane zagadnienia z zakresu programowania
            i algorytmiki. Będziemy między innymi poznawać język Python i podstawy grafiki i druku 3d. Zajęcia urozmaicą także roboty, które w 2 półroczu zostaną dostarczone do szkoły dzięki udziałowi w projekcie.

Uczestnicy koła będą mieli okazję wzięcia udziału w ciekawych konkursach organizowanych przez Politechnikę Łódzką w ramach projektu CMI.

projekt realizuje Dominik Pacześ

Link do strony projektu:   https://cmi.edu.pl/

Innowacja pedagogiczna „Mój zeszyt jest OK”

OK zeszyt to wyjątkowy zeszyt, będący znakomitym narzędziem oceniania kształtującego. To zeszyt, dzięki któremu uczeń wie, czego i dlaczego będzie się uczył. Dzięki stałym elementom, takim jak podanie celu lekcji i kryteriów sukcesu (NaCoBeZU = Na Co Będę Zwracać Uwagę) porządkuje wiadomości, treści kształcenia. Jest obrazem współpracy ucznia z nauczycielem – nauczyciel wskazuje, co powinno w zeszycie się znaleźć; uczeń decyduje, w jaki sposób zanotuje potrzebne informacje. Samoocena i refleksja ucznia pozwala mu samodzielnie zweryfikować swoje umiejętności i zaplanować dalszą naukę. Ocena koleżeńska jest ważnym elementem tutoringu rówieśniczego, skłania do brania odpowiedzialności za swoje działania i wpływa na proces uczenia się. Element informacji zwrotnej jest dla ucznia źródłem wiedzy o mocnych stronach wykonanych działań, ale wskazuje również elementy wymagające poprawy i wskazuje sposoby tej poprawy. OK zeszyt to dla ucznia narzędzie pomagające w uczeniu się, uczące zapisywania użytecznych refleksji oraz śledzenia własnego procesu uczenia się. Dla nauczyciela – to pomoc w kontrolowaniu i monitorowaniu pracy uczniów, przydatna w planowaniu nauczania. Dzięki OK zeszytowi również rodzicom łatwiej wspierać naukę dziecka.

Innowacje opracowała i realizuje w kolejnym roku szkolnym

Dagmara Surdy-Feliniak

W roku szkolnym 2021/2021 uczniowie klas 6 b, 8 a, 8 b, 8 c będą brać udział w następujących projektach:

-ogólnopolski projekt „Lepsza szkoła” -przez cały rok szkolny

Raport z udziału w projekcie będzie prezentował wyniki w różnych ujęciach:

-rozkład wyników ogólnopolskich i w poszczególnych województwach,
            -wyniki szkoły na tle województwa i Polski,

-poziom wykonania zadań dla klasy, szkoły i całej populacji,
            -wyniki klasy,
            -indywidualne osiągnięcia poszczególnych uczniów

Jak co roku, uczniowie otrzymają po każdej „Sesji z plusem” wydrukowany indywidualny raport informujący o osiągnięciach z matematyki.

nauczyciel prowadzący Beata Zawlik - Piasny

„Matlandia”-wrzesień, październik 2021 /interaktywny program online do nauki matematyki/-darmowe kody dostępu uczniowie otrzymali na lekcji matematyki.

nauczyciel prowadzący Beata Zawlik - Piasny

Ponadto klasy 8 a, 8 b, 8 c będą brały udział w próbnych egzaminach ósmoklasisty. Próbny egzamin ma na celu przede wszystkim pokazanie uczniom formuły czekającego ich prawdziwego testu – rodzajów zadań, ich trudności oraz sposobów ich rozwiązywania.

Kody do multipodręczników z darmowym dostępem uczniowie klas 6 b, 8 a, 8 b, 8 c otrzymali poprzez Librusa. Cyfrowe wersje książek uzupełnione są o treści interaktywne.