2017/2018
Klasa 1a w projekcie Dziecięca Łódź Filmowa
Projekt ma on na celu wspólne odkrywanie filmowych tradycji naszego miasta, a zwłaszcza historii filmowej animacji dla dzieci. Projekt dofinansowany jest ze środków budżetu Miasta Łodzi .
O CO W NIM CHODZI?
O zabawę połączoną z edukacją! Przez dwa miesiące wspólnie z uczniami odkrywać będziemy miejsca, w których nagrywane były znane im filmy i seriale. W programie są wycieczki z przewodnikami śladami bohaterów bajek ale tez warsztaty, zwiedzania studia, spotkanie z twórcami popularnych filmów animowanych. Na zakończenie dzieci przy wsparciu rodziców i opiekuna projektu mgr. Beaty Kuśmierek przygotują multimedialno-fotograficzną relację z poznanych miejsc, w której przedstawią swoje spojrzenie na Filmową Łódź.
W PROJEKCIE
Dwugodzinne wycieczki z przewodnikiem po Łodzi Filmowej - planowane są 3 wycieczki trakcie trwania projektu.
TEMATY WYCIECZEKa) Bohaterowie bajek i animacji;
b) Tu się kręci - miejsca związane z produkcją filmową i telewizyjno-teatralną;
c) Odkrywamy Łódź Filmową - poznanie miejsc, w których kręcono filmy
Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
Zajęcia psychoedukacyjne
Zajęcia gimnastyki korekcyjnej
Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności czytania i pisania
OGÓLNOPOLSKI MULTIMEDIALNY PROJEKT EDUKACYJNY MATLANDIA
Szkoła SP 116 w Łodzi uczestniczy w ogólnopolskim multimedialnym projekcie edukacyjnym Matlandia. Projekt obejmuje wszystkich uczniów szkoły od klasy 4 do 7. Zapewnia wspiera naukę matematyki, rozwija zainteresowania matematyczne, doskonali biegłość rachunkową, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Uczy, jak sprawnie wykorzystywać wiedzę matematyczną w praktyce.
Program dostępny jest przez Internet, wspiera naukę matematyki w klasach 4–7 szkoły podstawowej. Zawiera ponad 900 animowanych zadań. Bajkowa sceneria oraz animowani bohaterowie sprawiają, że uczniowie z zainteresowaniem i zaangażowaniem rozwiązują zadania matematyczne. Program doskonali biegłość rachunkową, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Kładzie nacisk na wykorzystanie matematyki w codziennych sytuacjach.
MATLANDIA przypomina lubiane przez uczniów gry komputerowe, zamienia rozwiązywanie zadań w pełną emocji zabawę z elementami rywalizacji. Lubią ją wszyscy uczniowie, zarówno uzdolnieni jak i ci, którym nauka matematyki sprawia trudności.Uczeń może korzystać z Matlandii w szkole i w domu:
- uczy się poprzez zabawę
- zdobywa medale oraz nagrody za sprawność rachunkową
- ogląda zabawne filmy za rozwiązanie partii zadań
- przenosi się w bajkowy świat razem z bohaterami Matlandii
- nabiera przekonania, że matematyka jest ciekawa
Nauczyciel:
- pracuje z programem niezależnie od tego, z których podręczników uczy
- prowadząc lekcje przy użyciu rzutnika multimedialnego lub tablicy interaktywnej może na każdej lekcji korzystać z Matlandii
- zadaje komputerowe prace domowe
- obserwuje w e-GWO dzienniku wyniki swoich klas i ocenia ich postępy.
Projekt edukacyjny: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września.
29 września 2017 roku nasza szkoła i szkoły z różnych stron świata uczestniczyły w tym wydarzeniu.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach."Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje.
Przygotowanie do ŚDTM trwało kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowywali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami. Przed egzaminami aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw.
Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo WKM Rachmistrz ze Szczecinka, wyłączny wydawca kart Grabowskiego. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki.
„Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy są znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą są losy o różnym stopniu trudności.
Każda osoba, która bezbłędnie odpowie pisemnie na 5 pytań przechodzi do finału i tam jeśli odpowie ustnie na 5 pytań z wybranego losu, otrzymuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację.Posiadana legitymacja jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.
Przebieg akcji.
- Przygotowania do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia – wyznaczenie egzaminatorów, przygotowanie plakatów i rymowanek tematycznych, powtórki tabliczki mnożenia.
- Prezentacja plakatów i ich omówienie przez autorów na forum klas.
- Głosowanie na najciekawszy plakat.
- zawieszenie plakatów na terenie szkoły.
- Przygotowanie rymowanek nt. tabliczki mnożenia na języku polskim i przedstawienie ich w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia na matematyce na forum klasy.
- Gry i zabawy matematyczne związane z tematyką tabliczki mnożenia na lekcjach matematyki poprzedzających Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
- Przeprowadzenie egzaminu pisemnego wyłaniającego finalistów.
- Przeprowadzenie egzaminu ustnego wyłaniającego ekspertów tabliczki mnożenia.
- Rozdanie naklejek – ekspert tabliczki mnożenia.
- Planowane rozdanie certyfikatów eksperta tabliczki mnożenia przez panią dyrektor na najbliższym apelu szkolnym.
W roku 2017 w naszej szkole w akcji brało udział 172 uczestników, z czego 37 otrzymało tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Szkoła Podstawowa nr 116 w Łodzi uzyskała dotację w wysokości 37054,00 zł w ramach konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. "Moja wymarzona ekopracownia", którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt "Zielony Promień" zakłada kompleksowe wyposażenie pracowni przyrodniczej w nowoczesny sprzęt multimedialny (wysokiej klasy monitor multimedialny, laptop, lustrzanka cyfrowa, nowoczesna kamera mikroskopowa), meble (duży stół przyrodniczy, krzesła regulowane, szafka na preparaty, biurko i fotel nauczycielski) oraz wszelkie pomoce dydaktyczne (precyzyjne mikroskopy, rozbudowane zestawy do badania gleby, wody i powietrza, wagi elektroniczne i szalkowe, stacja pogody, atlasy multimedialne, zaawansowane modele do prezentacji, teleskop, liczne zestawy preparatów, filmy dvd o tematyce ekologicznej oraz wiele innych). Do pracowni trafi również wiele nowo zakupionych roślin doniczkowych. Istotnym założeniem naszego projektu jest wymiana oświetlenia tradycyjnego na energooszczędne oświetlenie typu LED. W wyniku modernizacji szkoła posiadać będzie jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych pracowni przyrodniczych co znacznie podniesie jakość kształcenia uczniów w dziedzinie przyrody i ekologii.
koordynator projektu: Joanna Bartczak nauczyciel przyrodyBeata Pietrzak dyrektor szkoły